Forum - [BC] Balkan Crew Zajednica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RolePlay Pravila

Go down

RolePlay Pravila Empty RolePlay Pravila

Post by Tatomir Thu Jul 13, 2017 2:26 pm

Roleplay pravila služe kako bi se uspešno održavao kvalitetan rp nacin igre. Svako kršenje ovih pravila, slucajno ili namerno, je kažnjivo. Zato smo se potrudili da ih sve detaljno objasnimo da do toga ne bi došlo.

Da bi uopšte mogli objasniti sva pravila prvo moramo pomenuti šta je to IC (In Character) i OOC (Out Of Character).
IC je skracenica za svo znanje kojim raspolaže vas karakter, vaša uloga. OOC je skracenica za sve ono što vi možete znati a vaš karakter ne.
U skladu sa time postoje IC i OOC chatovi preko kojih komunicirate na razlicite nacine.
Podela:
1. IC:
Najobicniji chat, klikom na dugme T - Koristi se za normalan razgovor sa bilo kime/cime u okolini.
Tihi razgovor, komandom /tiho - Samo za razgovor u tišini.
Dranje, komandom /s - U slucaju kada povisite ton, vicete na nekoga.
Putem telefona, /call /sms - Preko telefona, logicno.
Putem oglasa, /smsoglas - Svaki oglas mora biti gramaticki ispravan, svako prisutan na serveru ce videti ovu poruku.
Putem radia, /r (Samo PD/FBI/Zandarmerija) - Koristi se na žuznosti u potrebnim situacijama.
Primeri: T "Izvini, imaš cigaru?" "/tiho Cuvaj se brate, cuce nas." "/s Alo stani!" "/call E brate aj se nademo kod opštine." "/sms - Buraz, gde si do sad?"
"/smsoglas - Prodajem kucu na Richmanu, broj kuce 15. Cena po dogovoru, pozovite me ili mi pošaljite poruku ako ste zainteresovani." "/r Osumnjiceni se nalazi na zgradi do opšitne!"

2. OOC:
/b - Najobicniji ooc chat, samo osobe u blizini ce moci da vide sta pišete.
/f - Chat za clanove iste organizacije.
/g - Chat kojem imaju pristup vip/gm/admin/promoter.
Ts3 - Eksterni program za razgovor van igre.
Nekoliko primera pravilnog korišcenja ovih chatova: "/b Jesi li ideo ono na forumu?" "/g Koliko košta donacija za drugi kljuc" "/f Cao ljudi, nisam igrao mesec dana, šta ima?"

Sledeca stvar koju moramo napomenuti jeste pojam "Rpanja". Rpanje predstavlja svu radnju vašeg karaktera u igri.
U igri raspolažemo sa dve komande kojima predstavljamo radnju našeg karaktera i sve ono cime on raspolaže: /me i /do
Komandu /me koristimo da objasnimo radnju našeg karaktera, sve što je u granicama realnosti i sposobnosti vašeg karaktera.
Nekoliko primera pravilnog korišcenja ove komande:
"/me prilazi stolu i podiže pištolj" "/me vadi upaljac iz džepa, pruža ruku te bi upalio cigaretu svom šefu"
"/me upucuje udarac desnom rukom prema protivnikovoj glavi sa ciljem da ga nokautira" "/me bi brzim pokretom glave na desno izbegao upuceni udarac te bi se što pre odaljio"
Komandu /do koristimo iskljucivo za opisivanje, bilo to opisivanje radnje, osecanja, okoline ili dogadaja. Možemo opisivati sve na šta samo mi možemo imati direktnog uticaja.
Nekoliko primera pravilnog korišcenja ove komande:
"/do Šarzer pištolja bio bi ispunjen, zategnut i spreman za upotrebu" "/do Tek zapaljena cigareta u Wizzovim ustima bi se polako pretvarala u pepeo"
"/do Upucen udarac bio bi hitro izveden, vec na prvi pogled se vidi iskustvo u tuci" "/do Sa namerom da prekine tucu se Wizz povukao, razum je došao do izražaja"

Napomena:

Ukoliko tekst ne može da stane u jednom ispisu, pri kraju napišite -, zatim opet upišite komandu (/me ili /do) i - (crtom) nastavite da pišete.

Non-Roleplay [NonRP] - Predstavlja suprotno ponašanje od onog realisticnog. Sve što je nemoguce i nerealisticno je i zabranjeno.
Primeri kršenja ovog pravila:
Preskacete granicu znajuci da nece biti posledica jer vas mrzi da sacekate kontrolu.
Tek ste ušli u bandu, ponašate se bahato i bezobrazno prema ostalim clanovima.
Uperen je pištolj u vas sa pola metra, sedate u auto pored i odvozite se kao da se ništa nije desilo.
Pregazio vas je auto, ustajete i nastavljate svojim putem kao da se ništa nije desilo.

Metagaming [MG] - Predstavlja korišcenje OOC informacija u IC korist. U Roleplay igri vi igrate uloga koja isklucivo raspolaže informacijama koje je zadobila u igri, nikako van nje.
Ovo pravilo se najcešce krši putem /b /f /g chata, Ts3.
Primeri kršenja ovog pravila:
Skroz nepoznat lik vam prilazi i vidi ime iznad vaše glave pa kaže: "Eeee Mare stani da te pitam nešto!" pritom vas nikada nije upoznao niti rpao saznanje vašeg imena.
Procitali ste na /f chatu kako se sprema akcija u bazi vaše organizacije i odma se upucujete tamo.
Uputili ste se prema nekoj lokaciji nakon što vam je to receno preko Ts3.
Ostavljeni ste u pustinji, umesto preko telefona na /f chatu zovete nekoga da dode po vas.

Powergaming [PG] - Predstavlja radnju koju je nemoguce izvršiti u stvarnom svetu u bilo kom trenutku. Ovo pravilo ogranicava vašu slobodu igre na realnost kakva jeste i u stvarnom svetu.
Primeri kršenja ovog pravila:
Pali ste sa velike visine, nastavljate da trcite kao da se ništa nije desilo.
U pucnjavi ste pogodeni više puta, nastavljate da se krecete bez problema.
Auto vas je udario, vi rpate kako se auto oštetio i pokvario pri udaru dok vama nije ništa.
Stojite na autu pri velikoj brzini.


Napomena:

Pratite RP u svakoj situaciji, ukoliko neko sedi u autu a prozori su spušteni, ne možete cuti šta govori.

Pod Powergaming [PG] pravilom mozemo grupisati jos nekoliko slicnih pravila:

Roleplay Superman [RPS] - Namerno ponasanje igraca kao da je zaista Superman. Svi igraci i karakteri su jednaki, svako ponasanje koje vas izdize iznad ostalih po snazi, inteligenciji, brzini i ostalim vrlinama najcesce je slucaj krsenja RPS pravila.
Primeri kršenja ovog pravila:
Kada mala grupa ljudi odluci da napadne bazu bilo koje organizacije. - Dozvoljeno je sa minimum 10 ljudi.
Kada ste trazeni od policije, okruzeni ste policijom a odbijate da se predate.
Postavljate oglas kako prodajete drogu ili oruzije. - Takodje vazi za "brasno" i "igracke", svaki vid ovakvih oglasa je kaznjiv.

Napomena:
Kada odete da se udavite u moru da bi se opet stvorili na mestu spawna. - Ovo je krsenje vise razlicitih pravila ali ne i RPS jer vi nemate nameru da prezivite bez vazduha u vodi.

Krsenje ovog pravila mozemo izbeci tako sto cemo postupiti fer i posteno u svakoj IC situaciji i suociti se sa vec napravljenim greskama.

Roleplaying to win [RP2WIN] - Rpanje stvari na koje nemamo direktan uticaj, menjanje IC price u neciju (ili nasu) korist. Pod direktnim uticajem spada sva nasa imovina, sve sto nas karakter poseduje. Logicno, sve sto nije u nasem posedu ne mozemo menjati, dodavati ili pominjati.
Primeri kršenja ovog pravila:
U bezizlaznoj situaciji vi rpate kako sasvim slucajno nalazite pistolj na podu pored vas.
Neko rpa da poteze pistolj na vas, vi rpate kako je njegov sarzer vec ispraznjen.
Skocili ste sa zgrade, rpate kako padate na dormeo dusek i ostajete bez povreda.
U tuci rpate kako jednim udarcem nokautirate protivnika.

Napomena:
Kada policajac podmice drogu nekome da bi ga uhapsio. - Sve sto je realno i moguce u stvarnom zivotu je i dozvoljeno, kao i ovaj primer.
Kidnapovani ste i kada su vam trazene pare uz pretnje smrcu vi lazete da ih nemate. - Laganje je dozvoljeno, naravno uz solidan rp razlog. Na otmicarima je da nadju drugi nacin na koji ce doci do novca.

Krsenje ovog pravila mozemo izbeci tako sto cemo postupiti fer i posteno u svakoj IC situaciji.

Primer tuce:
Dosli ste u sukob sa nepoznatim strancem, posle kratke prepirke oba stiskate pesnice i spremate se za tucu:

*Kako ne treba postupiti* (nepravilno)

Vi: /me Udara levom rukom protivnika te ga obara na zemlju.

Objasnjenje: U ovoj situaciji niste dali protivniku sansu da se odbrani vec ste sami odlucili ishod tuce. Pri rpanju ovakvih situacija uvek morate imati strpljenja i pustiti protivnika da odreaguje posle vas, ako protivnik ne reaguje, proverite da li je afk ili mu pomognete ako je novi.

*Kako treba postupiti*(pravilno)

--Vi--: /me Udara levom rukom iz sve snage, ciljajuci protivnika u bradu.

/do Pesnica bi bila cvrsto stisnuta, zamahnuo bi udarac iz kuka ostavljajuci glavu nezasticenu

--Protivnik--: /me se pomera korak u nazad eskivirajuci i pokusava da udari protivnika levom rukom.

/do promasio bi vilicu za dlaku zbog prevelike distance izmedju ramena i glave protivnika

--Vi--: /me Udara protivnika u noge uocivsi dobru priliku.

/do ovog puta bi bio pazljiviji i pazio bi da ne ostavi prostora protivniku za udarac

--Protivnik--: /me nespremno docekuje udarac te pada na pod oslanjajuci se na obe ruke.

/do pogledao bi ka gore u naletu adrenalina, srce bi lupalo sve jace

--Vi--: /me zamahuje levom nogom nakon proslog udarca pokusavajuci da udari protivnika u glavu.

/do udario bi iz sve snage u nadi da ce to biti zavrsni udarac

--Protivnik--: /me pada na zemlju osamucen od udarca nogom u glavu.

/do glavaom bi udario o ivicnjak trotoara, ubrzo bi lezao u lokvi krvi

Napomena:
Nepotrebna pitanja na /do tipa " Da li bi pao na pod?" treba strogo izbegavati jer je takvo koriscenje komande /do pogresno!

Gun From ASS [GFA] - Predstavlja nonRP vadjenje oruzja, bez koriscenja komanda /me i /do.(Skrolanje)
Primer kršenja ovog pravila:
Pod napadom ste, odmah vadite oruzije bez rpanja i pucate.

Drug From ASS [DFA] - Predstavlja nonRP koriscenje droge, bez koriscenja komanda /me i /do.
Primer kršenja ovog pravila:
Nestalo vam je pancira, bez rpanja koristite drogu.

NinjaJack [NJ] – Kradja i uskakanje u vozila koja su u pokretu.
Primeri kršenja ovog pravila:
Jurili ste nekoga peske, on je usao u vozilo i krenuo da vozi, vi kliknete (f) i vadite ga iz auta.
Stavljene su vam lisice od strane policije, klikcete (g) kako bi seli u neko vozilo i izbegli hapsenje.


Pod NonRp pravilom mozemo grupisati jos nekoliko slicnih pravila:

Drive By [DB] - Predstavlja stetu nanetu nekome iz vozila.
Primeri kršenja ovog pravila:
Pucanje iz vozila. - Na nasem serveru je ovo ukinuto.
Neko vas iznervira, pregazite ga i parkirate kola, cekajuci da on umre.
Ubijanje elisom helikoptera takode nije RolePlay nacin ubistva.

Napomena:
Cesto se igraci žale na DB ukoliko ih neko jednom ili dva puta udari vozilom, to nije DB.

Bunny Hopping [BH] - Skakanje dva puta ili više puta prilikom trcanja s ciljem bržeg bega ili izbegavanja necega drugog.
Primeri kršenja ovog pravila:
Juri vas policija, uzastopno skacete u pokusaju da pobegnete.

Napomena:
Ukoliko postoje neke prepreke, sasvim je dozvoljeno skakati vise puta kako bi ste ih preskocili.

Kill on Sight [KOS] - Ubistvo igraca po vidjenju. Znaci cim ugledate nekog igraca, vi ga ubijete bez prethodnog rpanja (/me ili /do.. Možete cak i nešto da kažete, naravno u IC chatu)
Primeri kršenja ovog pravila:
Videli ste nekoga ko ima skin protivnicke organizacije, odmah pucate na njega.
Videli ste policijski auto, automatski pucate.
Clan ste Hitman organizacije, komandom locirate metu i po vidjenju je ubijate. - Morate se malo pripremiti, pratiti metu i naci pravi momenat da je odstranite.

Napomena:
Prvi primer ne vazi u slucaju bandi, njihove boje i obelezja sluze tome da bi se lako prepoznali.

Revenge Killing [RK] - Ubistvo iz osvete. Ne poklapa se sa RP pravilima i igra nema smisla ukoliko kršite ovo pravilo.
Primeri kršenja ovog pravila:
Neko vas je ubio, nakon vase smrti idete da ga ubijete.
Vasa organizacija je pobedjena u napadu, nakon toga upucujete se ka njima da im se osvetite.
Policajac vas je ubio, koristite to kao razlog da napadate drzavne organizacije.

Napomena:
Ako vam je neko ubio druga i vi ste upuceni u situaciju, imate pravo da se osvetite. - Ako ste tu informaciju dobili putem OOC-a onda ovo nije dozvoljeno.

Player vs Enviroment [PvE] - Unistavanje okoline ili necije imovine bez ikakvog ili bez dovoljno RP razloga.
Primeri kršenja ovog pravila:
Dosadno vam je, uzmete i rusite ogradu.
Videli ste neki parkiran auto, rafalisete po njemu.

Napomena:
Obicno se ljudi zale jer im neko puca u kola. Ukoliko postoji rp razlog da se nekom unisti vozilo, to je svakako dozvoljeno.
Ako jurite nekoga i sakrije se iza auta, normalno da je dozvoljeno da pucate i taj auto.

Player vs Player [PvP] - Napad na nekog igraca bez ikakvog ili bez dovoljno RP razloga.
Primeri kršenja ovog pravila:
Smeta vam sto neko pravi guzvu, uzimate oruzije i pucate po njemu.
Neko vas smara, uzimate palicu i pretucete ga.

Napomena: Tezi vid krsenja ovog pravila predstavlja DeathMatching [DM]

DeathMatching [DM] - Predstavlja ubijanje ljudi bez ikakvog ili bez dovoljno RP razloga.
Primeri kršenja ovog pravila:
Stojiš u redu za bankomat, i vidiš da je gužva. Izvadiš oruzije i pocneš ubijati sve redom.
Ako ste nekoga ubili zbog OOC razloga, to spada u DM.
Neko vas opsuje, vi vadite oruzije i ubijate ga.

Napomena:
Cak i ako pucate nekoga bez razloga SA NAMEROM da ga ubijete, to isto spad au DM, kao i u PvP.

ChickenRunning [CR] - Predstavlja cik-cak trcanje(sprint) radi izbegavanja maetaka ili bilo cega drugog. Vi niste matriks.
Primeri kršenja ovog pravila:
Policija puca na vas, trcite cik-cak da bi izbegli metke. Isto vazi i kada vas neko juri sa palicom/nozem.

Logging To Avoid [LTA] - Napuštanje igrice da biste nešto izbegli.
Primeri kršenja ovog pravila:
Stavljene su vam lisice ste i policajac vas vozi do stanice da bi vas uhapsio, vi odete relog.
U sred ste obracuna bandi,ostali ste sami sa vise protivnika sa kojima treba da rpate kraj scene, izadjete sa servera.


Takodje postoji jos nekoliko pravila koja omogucavaju normalnu igru:

Money Farming [MF] - Pravljenje novih naloga (ACC) radi prebacivanja novca na svoj prvobitni nalog.

Napomena:
Koriscenje vise naloga je dozvoljeno ukoliko ni jedan od pomenutih ne profitira od drugog.
Naravno davanje sifre nekome je zabranjeno i rezultirace banom/brisanjem naloga.

CaracterKill [CK] - Kada konstantim maltretiranjem terate nekog igraca sa servera.

Napomena:
Krsenje ovog pravila rezultirace momentalnim banom/brisanjem naloga.

CrackShoting [CS] - Iskoriscavanje bugova sa oruzjem. U to spada pucanje sa vozila, C-bug, koriscenje cita za stvaranje oruzija i ostalih bagova.

Napomena:
Krsenje ovog pravila moze rezultirati i banom/brisanjem naloga.

BugAbuse | [BA] Iskoristavanje poznatih i nepoznatih bagova u igri.

Napomena:
Ako primetite neki bug u igri prijavite ga na forumu ili IG adminima na /pitaj.

Admin Abusing [AA] - Korištenje odredjenih povlastica kako bi izvrsili NonRp radnju. U to spada portanje do nekog igraca bez njegove saglasnosti, koriscenje /vipmenu u sred pucnjave.

Napomena:
Krsenje ovog pravila moze rezultirati skidanjem tih privilegija.

Admin Exploiting [AE] - Iskoriscavenje nekog admina da bi imali neke koristi od toga. U to spada svako laganje admina.

Napomena:
Krsenje ovog pravila moze rezultirati i banom/brisanjem naloga.


Vas vodja RPE tima, Tatomir.
Tatomir
Tatomir
[BC] Lider / Vodja RPE

Broj postova : 16
Join date : 2017-07-12
Age : 22
Lokacija : Beograd

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum